Murata GRJ31BR73A472KWJ1L
Cap Ceramic 0.0047uF 1000V X7R 10% Pad SMD 1206 Soft Termination 125C T/R
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GRJ31BR73A472KWJ1L.
element14 APAC
Datasheet221 pages15 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
TME
Ciiva
Inventory History
3 month trend:
-5.06%
CAD Models
Download Murata GRJ31BR73A472KWJ1L symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
63,951
Authorized Distributors
6
Capacitance
4.7 nF
4.7 nF
4.7 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1206
Voltage Rating (DC)
1 kV
1 kV
1 kV
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
1.25 mm
1.25 mm
1.25 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2009-10-27
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
1kV 4.7nF X7R ±10% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Yageo GroupC1206C472KCRACTU
Ceramic Capacitor, Ceramic, 500V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0047uF, 1206
1206 4.7 nF 630 V ±10% Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor