KYOCERA AVX TAJR334K020RNJ
Cap Tant Solid 0.33uF 20V R CASE 10% (2.05 X 1.3 X 1.2mm) SMD 2012-12 25 Ohm 125°C T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX TAJR334K020RNJ.
IHS
Datasheet13 pages4 years ago
Upverter
Newark
Future Electronics
TME
Inventory History
3 month trend:
+19.28%
CAD Models
Download KYOCERA AVX TAJR334K020RNJ symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
74,076
Authorized Distributors
6
Capacitance
330 nF
330 nF
330 nF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
20 V
20 V
20 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
25 Ω
25 Ω
25 Ω
Leakage Current
500 nA
500 nA
Dissipation Factor
4 %
4 %
4 %
Supply Chain
Country of OriginCzechia, El Salvador
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2005-08-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVXTAJR334M020RNJ
Cap Tant Solid 0.33uF 20V R CASE 20% (2.05 X 1.3 X 1.2mm) SMD 2012-12 25 Ohm 125°C T/R
Yageo GroupT491A334K035AT
Cap Tant Solid 0.33uF 35V A CASE 10%( 3.2 X 1.6 X 1.6mm) Inward L SMD 3216-18 15 Ohm 125C T/R
Yageo GroupT491B334K050AT
Cap Tant Solid 0.33uF 50V B CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 10 Ohm 125C T/R
KYOCERA AVXTAJA334K035RNJ
Yageo GroupT491A334K025AT
Cap Tant Solid 0.33uF 25V A CASE 10%( 3.2 X 1.6 X 1.6mm) Inward L SMD 3216-18 15 Ohm 125C T/R
CAP TANT 0.33UF 10% 35V 1206 / 0.33 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1206 (3216 Metric) 13Ohm
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX TAJR334K020RNJ provided by its distributors.
CAP TANT 0.33UF 10% 20V 0805 / 0.33 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 0805 (2012 Metric) 25Ohm
330NF SMD SOLID MNO2 TANTALUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 20 V DC +/-10%, TAJ SERIES
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 20V, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.33uF, Surface Mount, 0805
TAJ Series 0.33 uF ±10 % 20 V Surface Mount Standard Tantalum Chip Capacitor
CAPACITOR, CASE R, 0.33UF, 20V; Capacitor Application:Solid; Capacitance:0.33µF; Capacitance Tolerance:± 10%; Voltage Rating:20V; ESR:25ohm; Capacitor Case Style:R; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); Capacitor Dielectric Type:Tantalum; External Depth:1.2mm; External Length / Height:2.05mm; External Width:1.30mm; Leakage Current:0.5µA; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Package / Case:R; Terminal Type:Surface Mount (SMD, SMT); Termination Type:SMD; Tolerance +:10%; Tolerance -:10%; Voltage Rating VDC:20V