KYOCERA AVX SR155E103MAA
Cap Ceramic 0.01uF 50V Z5U 20% Radial 2.54mm 85°C Bulk
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX SR155E103MAA.
element14 APAC
Datasheet8 pages19 years ago
Farnell
Newark
Verical
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-74.23%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
6,395
Authorized Distributors
4
Capacitance
10 nF
10 nF
10 nF
Dielectric
Z5U
Z5U
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Dipped
Dipped
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Height
3.81 mm
3.81 mm
3.81 mm