KYOCERA AVX 1808AC222KAT1A
Cap Ceramic 0.0022uF 1000V X7R 10% SMD 1808 125°C T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 1808AC222KAT1A.
Newark
Datasheet5 pages5 years ago
Datasheet5 pages9 years ago
Datasheet5 pages12 years ago
Datasheet2 pages15 years ago
Datasheet2 pages15 years ago
Datasheet2 pages16 years ago
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-54.40%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 1808AC222KAT1A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
97,391
Authorized Distributors
6
Capacitance
2.2 nF
2.2 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
1 kV
1 kV
Tolerance
10 %
10 %
Height
1.8034 mm
1.8 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date1993-03-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-09-06
LTD Date2021-09-06
Related Parts
KYOCERA AVX1206AC222KAT1A
Cap Ceramic 0.0022uF 1000V X7R 10% Pad SMD 1206 125C T/R
1kV 2.2nF X7R ±10% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Samsung Electro-MechanicsCL31B222KIFNNNE
Yageo GroupC0805C222KCRACTU
Cap Ceramic 0.0022uF 500V X7R 10% SMD 0805 125°C Plastic T/R
KYOCERA AVX1808GC222KAT1A
Cap Ceramic 0.0022uF 2000V X7R 10% Pad SMD 1808 125C T/R
Yageo GroupC0805C222K5RACTU
SMD Comm X7R 0805 (2012Metric) Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm X7R ±10% 2200pF
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 1808AC222KAT1A provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 1000V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0022uF, Surface Mount, 1808
1808 (4520Metric) CERAMIC CAPACITOR ceramic capacitor 1kV 2200pF ±10% X7R
CERAMIC CAPACITOR - MULTILAYER
2.2nF ¡À10% X7R 1KV 1808 4.6mm*2mm*1.8034mm