Yageo Group PHE840MD6680MD18R06L2
Film Capacitor, Polypropylene, 760V, 20% +Tol, 20% -Tol, 0.68uF, Through Hole Mount
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group PHE840MD6680MD18R06L2.
IHS
Datasheet1 page1 year ago
Electro Sonic
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
-43.54%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
24,803
Authorized Distributors
5
Capacitance
680 nF
680 nF
Dielectric
PP
PET
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
760 V
760 V
Tolerance
20 %
20 %
Termination
Height - Seated (Max)
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.25.00.70
Introduction Date2002-06-07
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
PanasonicECQUAAF684M
Film Capacitor, Polypropylene, 20% +Tol, 20% -Tol, 0.68uF, Through Hole Mount
Epcos B32922 680nF Polypropylene Film Capacitor 305 V ac +/-20%; Through Hole
Safety Capacitor, 0.68 uF, 305 VAC, ± 20%, X2, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, Through Hole
Yageo GroupR46KR368000M1M
Film Capacitor, Polypropylene, 560V, 20% +Tol, 20% -Tol, 0.68uF, Through Hole Mount
Film Capacitor, Polypropylene, 630V, 20% +Tol, 20% -Tol, 0.01uF, Through Hole Mount
PanasonicECQUAAF684MA
Descriptions
Descriptions of Yageo Group PHE840MD6680MD18R06L2 provided by its distributors.
Cap Film Suppression X2 0.68uF 760VDC/275VAC PP 20%( 26 X 10.5 X 19mm) Radial 22.5mm 105C Bulk
Film Capacitor, Polypropylene, 7
Radial FILM CAPACITOR PHE840M 280V 680nF 20%
Safety Capacitors 280 VAC .68uF 10.5% LS=22.5mm
680nF ¡À20% 22.5mm 280V 10.5mm*19mm