Yageo Group C1206C103KCRAC
Cap Ceramic 0.01uF 500V X7R 10% Pad SMD 1206 125C Low ESR Medical Bulk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C1206C103KCRAC.
IHS
Datasheet24 pages2 years ago
TME
CAD Models
Download Yageo Group C1206C103KCRAC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,725
Authorized Distributors
2
Capacitance
10 nF
10 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1206
Voltage Rating (DC)
500 V
500 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
1.2 mm
1.2 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
630V 10nF X7R 卤10% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
KYOCERA AVX1206CC103KAT1A
1206 FLEXITERM 10NF CERAMIC MULTILAYER CAP,630VDC,+125C, X7R DIELEC,+/-10% SMD
TAIYO YUDENSMK316B7103KF-T
Descriptions
Descriptions of Yageo Group C1206C103KCRAC provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Non-polarized, Multilayer, Ceramic, 500V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.01uF, Surface Mount, 1206
1206 ceramic capacitor 15% ppm/C 10% 10nF 500V
CAPACITOR, 1206, 10NF, 500V, X7R; Application:Standard; Capacitance:10nF; Tolerance, Capacitance:± 10%; Series:Ceramic Chip - High Voltage; Voltage, Rating:500V dc; Capacitor Dielectric Type:Ceramic Multi-Layer; Case Style:1206; Termination Type:SMD; Dielectric Characteristic:X7R; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Temp, Op. Max:125°C; Temp, Op. Min:-55°C; Terminal Type:Surface Mount (SMD, SMT); Tolerance, +:10%; Tolerance, -:10%; Voltage Rating, DC:500V