Infineon IPP111N15N3GXKSA1
214W 20V 2V 41NC@ 10V 1N 150V 11.1M¦¸@ 10V 83A 3.23NF@ 75V TO-220 10MM*4.4MM*15.65MM
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon IPP111N15N3GXKSA1.
IHS
Datasheet11 pages9 years ago
Upverter
Inventory History
3 month trend:
+6.31%
CAD Models
Download Infineon IPP111N15N3GXKSA1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2009-12-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
MOSFET N-CH 150V 83A TO220-3 / N-Channel 150 V 83A (Tc) 294W (Tc) Through Hole TO-220-3
Power MOSFET, N Channel, 120 V, 100 A, 0.0065 ohm, TO-220, Through Hole
Trans MOSFET N-CH 150V 100A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube / MOSFET N-CH 150V 100A TO220-3
Power MOSFET, N Channel, 150 V, 50 A, 0.016 ohm, TO-220, Through Hole
STMicroelectronicsSTP80NF12
STP80NF12 N-CHANNEL MOSFET TRANSISTOR, 80 A, 120 V, 3-PIN TO-220
STMicroelectronicsSTP40NF12
N-CHANNEL 120V - 0.028 Ohm 40A TO-220 LOW GATE CHARGE STripFET™II POWER MOSFET
Descriptions
Descriptions of Infineon IPP111N15N3GXKSA1 provided by its distributors.
Trans MOSFET N-CH 150V 83A 3-Pin TO-220 Tube
Power Field-Effect Transistor, 83A I(D), 150V, 0.0111ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
The 150 V OptiMOS™ achieves a reduction in RDS(on) of 40% and of 45% in figure of merit (FOM) compared to the next best competitor.This drastic improvement opens new possibilities like moving from leaded packages to SMD packages or effectively replacing two old parts with one OptiMOS™ part.
MOSFET, N-CH, 150V, 83A, TO-220-3; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Drain Current Id: 83A; Drain Source Voltage Vds: 150V; On Resistance Rds(on): 0.0094ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs: 10V; Threshold Voltage Vgs: 3V; P