Infineon IPP200N15N3GXKSA1
Power MOSFET, N Channel, 150 V, 50 A, 0.016 ohm, TO-220, Through Hole
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon IPP200N15N3GXKSA1.
IHS
Datasheet12 pages12 years ago
Newark
element14 APAC
_legacy Avnet
iiiC
Inventory History
3 month trend:
-32.28%
CAD Models
Download Infineon IPP200N15N3GXKSA1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
3DDownload
Ultra Librarian
Download
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-05-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
STMicroelectronicsSTP40NF12
N-CHANNEL 120V - 0.028 Ohm 40A TO-220 LOW GATE CHARGE STripFET™II POWER MOSFET
Power MOSFET, N Channel, 120 V, 41 A, 0.0126 ohm, TO-220, Through Hole
STMicroelectronicsSTP80NF12
STP80NF12 N-CHANNEL MOSFET TRANSISTOR, 80 A, 120 V, 3-PIN TO-220
Trans MOSFET N-CH 150V 21A 3-Pin(3+Tab) TO-220
Trans MOSFET N-CH 100V 75A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220
MOSFET N-CH 120V 32A TO-220
Descriptions
Descriptions of Infineon IPP200N15N3GXKSA1 provided by its distributors.
OptiMOS™3 Power-Transistor Features Excellent gate charge x R DS(on) product (FOM)
150V 50A 150W 20m´Î@10V50A 4V@90Ã×A N Channel TO-220(TO-220-3) MOSFETs ROHS
150W 20V 23nC@ 10V 1N 150V 20m¦¸@ 10V 1.82nF@ 75V TO-220 10mm*4.4mm*15.65mm
Power Field-Effect Transistor, 50A I(D), 150V, 0.02ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
The 150 V OptiMOS™ achieves a reduction in RDS(on) of 40% and of 45% in figure of merit (FOM) compared to the next best competitor.This drastic improvement opens new possibilities like moving from leaded packages to SMD packages or effectively replacing two old parts with one OptiMOS™ part.