Eaton DR1050-151-R
Inductor Power Shielded Drum Core 149uH 30% 100KHz Ferrite 1.26A 298mOhm DCR T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton DR1050-151-R.
Electro Sonic
Datasheet6 pages10 years ago
IHS
Master Electronics
element14 APAC
Factory Futures
Inventory History
3 month trend:
-10.71%
CAD Models
Download Eaton DR1050-151-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-08-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 150uH 30% 100KHz 24Q-Factor Ferrite 1A 0.305Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 150uH 30% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 0.9A 0.358Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 150uH 30% 100KHz 24Q-Factor Ferrite 1A 0.305Ohm DCR Automotive T/R
Wurth Elektronik744066151
General Purpose Inductor, 150uH, 30%, 1 Element, Manganese-zinc-Core, SMD, 3939
Wurth Elektronik744043151
WE-TPC SMT Shielded Tiny Power Inductor
Descriptions
Descriptions of Eaton DR1050-151-R provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 150uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD
INDUCTOR POWER, 150UH, 1.26A, PCB; Product Range:COILTRONICS - DR1050 Series SMD Shielded Inductors; Inductance:150µH; Inductance Tolerance:(Not
Inductor, Shielded, 150Uh, 1.15A, Smd; Rango De Producto:Serie Dr1050; Inductancia:150Μh; Inductancia, Tolerancia:± 30%; Construcción Del Inductor:Apantallado; Resistencia Dc Máx.:0.298Ohm; Corriente Rms (Irms):1.26A |Eaton Coiltronics DR1050-151-R