Diodes Inc. SMCJ7.5CA-13-F
SMCJ Series 1500 W 7.5 V Surface Mount Bi-Directional TVS Diode -DO-214AB
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Diodes Inc. SMCJ7.5CA-13-F.
HQonline
Datasheet6 pages11 years ago
TME
Diodes Inc SCT
Newark
iiiC
Inventory History
3 month trend:
-0.59%
CAD Models
Download Diodes Inc. SMCJ7.5CA-13-F symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
54,404
Authorized Distributors
6
Polarity
Bidirectional
Bidirectional
Number of Unidirectional Channels
Number of Bidirectional Channels
1
Breakdown Voltage
8.77 V
8.77 V
8.77 V
Clamping Voltage
12.9 V
12.9 V
12.9 V
Peak Pulse Power
1.5 kW
1.5 kW
1.5 kW
Peak Pulse Current
12.4 A
12.4 A
12.4 A
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2002-08-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
onsemiSMCJ75CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 75volts 5uA 12.4 Amps Bi-Dir
onsemi1V5KE82CA
1 Through Hole TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE AVALANCHE (Type) Tvs Diode 113V 5muA 5.6mm 1.5kW
onsemiSMCJ70CA
SMCJ Series 77.8 V 1500 W Bi-Directional Surface Mount TVS Diode - DO-214AB
LittelfuseTPSMC82CA
TPSMC Series - Surface Mount, 1500W TVS Diode-AEC-Q101 Qualified, 70.1V, 113V, DO-214AB, RoHS
Trans Voltage Suppressor Diode, 1500W, 7.02V V(RWM), Bidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AB
LittelfuseSMCJ78CA
ESD protection diodes / TVS diodes; LITTELFUSE; SMCJ78CA; 126 V; 11.9 A; 78 V; 86.7 V - 95.8 V
Descriptions
Descriptions of Diodes Inc. SMCJ7.5CA-13-F provided by its distributors.
116.3A 12.9V 1.5kW 8.33V Bidirectional 7.5V SMC(DO-214AB) ESD and Surge Protection (TVS/ESD) ROHS
Trans Voltage Suppressor Diode, 1500W, 7.5V V(RWM), Bidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AB
Diode TVS Single Bi-Dir 7.5V 1.5KW 2-Pin SMC T/R
1500W Surface Mount Transient Voltage Suppressor, 100µA, 7.5V
Diodes Inc SCT
TVS DIODE, 1.5KW, 7.5V, BIDIR, SMC;
Product Range:-; Tvs Polarity:bidirectional; Reverse Stand-Off Voltage Vrwm:7.5V; Clamping Voltage Vc Max:12.9V; Diode Case Style:do-214Ab (Smc); No. Of Pins:2Pins; Breakdown Voltage Min:8.33V; Automotive Qualification Standard:- Rohs Compliant: Yes