Diodes Inc. 3.0SMCJ58A-13
Tvs Diode, Unidir, 58V, 3Kw, Smc Rohs Compliant: Yes |Diodes Inc. 3.0SMCJ58A-13
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Diodes Inc. 3.0SMCJ58A-13.
IHS
Datasheet6 pages4 years ago
Future Electronics
Newark
Diodes Inc SCT
Inventory History
3 month trend:
-24.64%
CAD Models
Download Diodes Inc. 3.0SMCJ58A-13 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Symbol
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Polarity
Unidirectional
Unidirectional
Number of Unidirectional Channels
1
Number of Bidirectional Channels
Breakdown Voltage
67.8 V
67.8 V
Clamping Voltage
93.6 V
93.6 V
Peak Pulse Power
3 kW
3 kW
Peak Pulse Current
32.1 A
32 A
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2007-05-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
BournsSMLJ58A
Trans Voltage Suppressor Diode, 3000W, 58V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AB
BournsSMLJ54A
Trans Voltage Suppressor Diode, 3000W, 54V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AB
BournsSMLJ64A
29.2A 3kW 103V 71.1V Unidirectional 64V SMC(DO-214AB) ESD and Surge Protection (TVS/ESD) ROHS
LittelfuseSMDJ75A
SMDJ Series 75 V 3000 W Surface Mount Uni-Directional TVS Diode - DO-214AB
LittelfuseSMDJ64A
SMDJ Series 64 V 3000 W Surface Mount Uni-Directional TVS Diode - DO-214AB
Littelfuse3KP64A
Trans Voltage Suppressor Diode, 3000W, 64V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon
Descriptions
Descriptions of Diodes Inc. 3.0SMCJ58A-13 provided by its distributors.
3 kW 93.6 Vcl Uni-Directional Surface Mount TVS Diode - DO-214AB
Trans Voltage Suppressor Diode, 3000W, 58V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon
Diode TVS Single Uni-Dir 58V 3KW 2-Pin SMC T/R
58V Unidirectional TVS Diode 2-Pin SMC
RS APAC
3000W SURFACE MOUNT TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR, 5µA, 58V
Diodes Inc SCT
DiodesZetex TVS, 93.6V, , SMC, 64.4V
TVS DIODE, UNIDIR, 58V, 3KW, SMC;