Cooper Industries 26-4200-8S.
Connector, Rack And Panel, Recept W/ Ribbon Cont, Barrier Polar, 8 Contact
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cooper Industries 26-4200-8S..
Farnell
Datasheet63 pages22 years ago
element14
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Related Parts
TE Connectivity1658621-3
Conn IDC Connector RCP 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box/Carton
TE Connectivity1658621-4
Conn IDC Connector F 20 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Automotive Box/Carton
Board Connector, 34 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, IDC Terminal, Receptacle
2.00mm Pitch, Milli-Grid Female Crimp Terminal, 0.38µm Select Gold Plating, Bag, Lead free
Board Stacking Connector, 64 Contact(S), 2 Row(S), Female, Straight, 0.039 Inch Pitch, Surface
USB Connector, 20 Contact(s), Male, Right Angle, Surface Mount Terminal, Detent, Receptacle
Descriptions
Descriptions of Cooper Industries 26-4200-8S. provided by its distributors.
RACK & PANEL CONN, FEMALE, 8WAY, SOLDER; Series:26; Gender:Receptacle; No. of Contacts:8; No. of Rows:2; Pitch Spacing:4.57mm; Contact Gender:Socket; Connector Mounting:Cable; Contact Termination:Solder; Contact Plating:Gold
Rack & Panel Connector, Female, 8 Position, Solder; Rango De Producto:Serie 26; Tipo De Terminación Del Contacto:Soldable; Género:Receptáculo Eléctrico; Núm. De Contactos:8; Espaciado, Paso:4.57Mm; Contacto, Género:Hembra |Cooper Interconnect 26-4200-8S