Coilcraft DO3316P-472MLB
General Purpose Inductor, 4.7uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 5137
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft DO3316P-472MLB.
IHS
Datasheet2 pages4 years ago
Coilcraft Direct
Newark
CAD Models
Download Coilcraft DO3316P-472MLB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-05-06
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-03-01
LTD Date2021-03-01
Related Parts
Ind Power Shielded 4.7uH 20% 100KHz 16Q-Factor Ferrite 6A T/R
General Purpose Inductor, 4.7uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 5239
General Purpose Inductor, 4.7uH, 20%, 1 Element, Carbonyl Powder-Core, SMD, 5349
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Iron 12A 0.015Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft DO3316P-472MLB provided by its distributors.
Power inductor, 20% tol, SMT, RoHS
GENERAL PURPOSE INDUCTOR RoHS Compliant Contains Lead WRAPAROUND fixed air core inductor 85C 45MHz 18mOhm 4.7muH
INDUCTOR, 4.7UH, 4.8A, 20%, PWR, 45MHZ
INDUCTOR, PWR, 4.7UH, 4.8A,20%,45MHZ; Product Range:DO3316P Series; Inductance:4.7µH; Inductance Tolerance:± 20%; Inductor Construction:Unshielded; DC Resistance Max:0.018ohm; RMS Current (Irms):4.8A; Saturation Current (Isat):5.4A; ;RoHS Compliant: Yes