Coilcraft 0805HT-R47TJLC
General Purpose Inductor, 0.47uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0805HT-R47TJLC.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Coilcraft Direct
Inventory History
3 month trend:
+176%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
81,712
Authorized Distributors
1
Inductance
470 nH
470 nH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
3.1 Ω
3.1 Ω
Q Factor
30
Test Frequency
100 MHz
100 MHz
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor RF Chip Wirewound 470nH 5% 100MHz 30Q-Factor 75mA 7Ohm DCR 0603 Paper T/R
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 470nH 5% 25.2MHz 30Q-Factor Ferrite 450mA 500mOhm DCR 1210 T/R
Wirewound Inductor, 470 nH, 0.5 ohm, 220 MHz, 450 mA, 1210 [3225 Metric], NLV32-EF Series
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 470nH 5% 25.2MHz 30Q-Factor Ferrite 350mA 680mOhm DCR 1008 T/R
Inductor RF Wirewound 0.47uH 5% 50MHz 33Q-Factor Ferrite 0.25A 1.76Ohm DCR 0805 T/R
General Purpose Inductor, 0.47uH, 5%, 1 Element, Wirewound-Core, Reflow soldering, 2015/0805
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0805HT-R47TJLC provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS