Bourns 3590S-1-202
Potentiometer, Wire Wound, 2W, 2000ohm, 5% +/-Tol, 50ppm/Cel, 10 Turn(s)
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3590S-1-202.
IHS
Datasheet2 pages14 years ago
JRH Electronics
Master Electronics
Electro Sonic
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
This Part
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
16,758
Authorized Distributors
3
Resistance
2 kΩ
2 kΩ
Mount
Chassis Mount
Panel
Case/Package
Termination
Solder
Solder
Number of Turns
10
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
2 W
2 W
Composition
Wirewound
Wirewound
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
50 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.31.00.00
Introduction Date2007-03-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Precision Potentiometer 2K Ohm 5% 2W Linear Wirewound 10-Turn Panel Mount Solder Lug
POTENTIOMETER WIREWOUND 2 KOHMS 10 TURNS PWR 2W SHAFT DIA 0.2497 IN 3540 SERIES
POTENTIOMETER WIREWOUND 3590 SERIES 2 KOHMS 10 TURNS 2W LINEAR SHAFT DIA 0.2497
Descriptions
Descriptions of Bourns 3590S-1-202 provided by its distributors.
±5% ±50ppm/℃ 2W Potentiometers, Variable Resistors ROHS
Res Wirewound POT 2K Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.3mm (39.22 X 22.23 X 26.66mm) Solder Lug Panel Mount
Precision Potentiometers 7/8 WW 2KOHMS 0.25% 10TURNS
2K¦¸ ¡À5% 2W ¡À50ppm/¡æ 39.22mm*22.23mm*26.66mm
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
PRECISION POT-7/8 22MM DIA 10T WW