Analog Devices LTC4058EDD-4.2#TRPBF
Standalone Linear Li-Ion Battery Chargers with Thermal Regulation in DFN
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Analog Devices LTC4058EDD-4.2#TRPBF.
Analog Devices
Official datasheet0 pages0 years ago
Upverter
Linear Technology
Component Distributors Inc.
Inventory History
3 month trend:
-2.44%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Max Input Voltage
6.5 V
6.5 V
Min Input Voltage
4.25 V
4.25 V
Case/Package
DFN
DFN
Max Charge Current
950 mA
950 mA
Max Output Voltage
Min Output Voltage
Max Output Current
Number of Cells
1
Mount
Packaging
Tape and Reel
Engineering Resources
View Evaluation kits and Reference designs for Analog Devices LTC4058EDD-4.2#TRPBF.
Related Parts
Single Cell, 5.8V Ovp Battery Charger, 4.2V Regulation 10 Dfn 3X3X0.9MM T/r Rohs Compliant: Yes
RenesasISL9214IRZ
Analog Devices ADR423ARMZ, Series Voltage Reference 3V, 0.13% 18 V max., 8-pin MSOP
Battery Charge Controller Li-Ion 130mA to 1100mA 3.6V 10-Pin DFN EP T/R
Battery Charge Controller Li-Ion/Li-Pol 60mA to 1000mA 4.1V 10-Pin DFN EP Tube
Battery Charger Li-Ion/Li-Pol Packs 1600mA 4.2V 10-Pin DFN EP T/R
Ic,battery Management,llcc,10Pin,plastic Rohs Compliant: Yes |Renesas ISL6292-1CR3Z
Descriptions
Descriptions of Analog Devices LTC4058EDD-4.2#TRPBF provided by its distributors.
Linear Battery Charger Li-Ion/Li-Pol 950mA 4.2V 8-Pin DFN EP T/R
6.5V /Polymer 1 950mA DFN-8(3x3) Battery Management ICs ROHS
Battery Management Standalone Li-Ion Batter Charger in DFN
Power Supply Support Circuit, Adjustable, 1 Channel, PDSO8
Lead Free RoHS Compliant Tape and Reel PRODUCTION (Last Updated: 2weeks ago) IC (Function) 85C 6.5V 500mA