Analog Devices LTC4050EMS-4.1#PBF
Lithium-Ion Linear Battery Charger Controller with Thermistor Interface
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Analog Devices LTC4050EMS-4.1#PBF.
Linear Technology
Upverter
Component Distributors Inc.
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Engineering Resources
View Evaluation kits and Reference designs for Analog Devices LTC4050EMS-4.1#PBF.
Related Parts
Analog DevicesLTC1732EMS-4.2#PBF
Linear Battery Charger Controller Li-Ion/Li-Pol/NiCd/NiMH 2000mA 4.2V 10-Pin MSOP Tube
Analog DevicesLTC1731EMS8-4.1#PBF
Linear Battery Charger Controller Li-Ion/Li-Pol/NiCd/NiMH 2000mA 4.1V 8-Pin MSOP Tube
Analog DevicesLTC1731EMS8-4.2#PBF
Linear Battery Charger Controller Li-Ion/Li-Pol/NiCd/NiMH 2000mA 4.2V 8-Pin MSOP Tube
Linear Battery Charger Controller Li-Ion/Li-Pol 4.2V 10-Pin MSOP Tube
Texas InstrumentsBQ24090DGQT
1-cell, 1-A, Li-ion linear battery charger w/ 10kΩ NTC 10-HVSSOP 0 to 125
Texas InstrumentsBQ24091DGQT
1-cell, 1-A, Li-ion battery charger with 100kΩ NTC 10-HVSSOP -40 to 150
Linear Battery Charger Controller Li-Ion/Li-Pol 4.2V 8-Pin MSOP Tube
Linear Battery Charger Controller Li-Ion/Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin MSOP Tube
Descriptions
Descriptions of Analog Devices LTC4050EMS-4.1#PBF provided by its distributors.
Linear Battery Charger Li-Ion/Li-Pol 2000mA 4.1V 10-Pin MSOP Tube / IC BATT CHRG CNTRL LI-ION 10MSOP
IC, BATT CHARGER, LI ON, 10MSOP; Battery Type:Li-Ion; Input Voltage:10V; Battery Charge Voltage:4.1V; Charge Current Max:585mA; Battery IC Case Style:MSOP; No. of Pins:10; No. of Series Cells:1; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Base Number:4050; Battery Management Function:Charger; Input Voltage Max:10V; Output Voltage Max:4.1V; Package / Case:MSOP; Supply Voltage Max:10V; Supply Voltage Min:4.5V; Termination Type:SMD