Analog Devices AD9235BRUZRL7-40
12-Bit, 20/40/65 MSPS, 3 V Analog-to-Digital Converter
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Analog Devices AD9235BRUZRL7-40.
Newark
Datasheet40 pages13 years ago
Analog Devices
Arrow Electronics
Augswan
Inventory History
3 month trend:
-83.45%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
5
Case/Package
TSSOP
TSSOP
Number of Pins
28
Number of Bits
12
Sampling Rate
20 Msps
20 Msps
Polarity
Unipolar
Bipolar, Unipolar
Bipolar, Unipolar
Interface
Parallel
Parallel
Integral Nonlinearity (INL)
0.9 LSB
0.9 LSB
Differential Nonlinearity
0.75 LSB
0.75 LSB
Number of A/D Converters
1
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
3.6 V
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Engineering Resources
View Evaluation kits and Reference designs for Analog Devices AD9235BRUZRL7-40.
Related Parts
Texas InstrumentsADC10040CIMT/NOPB
10-Bit, 40-MSPS Analog-to-Digital Converter (ADC) 28-TSSOP -40 to 85
Analog DevicesAD9203ARUZ
10-Bit, 40 MSPS, Low-Power Analog-to-Digital Converter
Analog DevicesAD9203ARUZRL7
Texas InstrumentsADC10040CIMTX/NOPB
Analog DevicesAD9203ARU
Analog to Digital Converter Single Pipelined 40 MSPS 10-Bit Parallel 28-Pin TSSOP
Texas InstrumentsADC10040QCIMT/NOPB
Descriptions
Descriptions of Analog Devices AD9235BRUZRL7-40 provided by its distributors.
1-Channel Single ADC Pipelined 40Msps 12-bit Parallel 28-Pin TSSOP T/R
12Bit 2.7V~3.6V 40MHz Parallel TSSOP-28 Analog To Digital Converters (ADCs) ROHS
28-TSSOP (0.173 4.40mm Width) AD9235 PRODUCTION (Last Updated: 1month ago) Tape & Reel (TR) analog digital converter 9.7mm 20Msps 205mW 20Weeks
Adc, 12Bit, 40Msps, Tssop-28; Resolution (Bits):12Bit; Sampling Rate:40Msps; Input Channel Type:Differential, Single Ended; Data Interface:-; Supply Voltage Type:Single; Supply Voltage Min:2.7V; Supply Voltage Max:3.6V Rohs Compliant: Yes |Analog Devices AD9235BRUZRL7-40