Amphenol Sine Systems MP20W23F
Circular Connector Contact, ecomate RM, Pin, Crimp, 20 AWG, 22 AWG
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol Sine Systems MP20W23F.
IHS
Datasheet208 pages4 years ago
Electro Sonic
Newark
Amar Radio Corporation
LKR
Inventory History
3 month trend:
-3.76%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
80,702
Authorized Distributors
6
Gender
Male
Female
Number of Positions
Mount
Cable
Termination
Crimp
Crimp
Fastening Type
Orientation
Contact Plating
Gold
Gold
Voltage Rating
150 V
Current Rating
7.5 A
Supply Chain
Introduction Date2014-11-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Circular Connector Contact, MIL-DTL-38999, Pin, Crimp, 20 AWG, 24 AWG