Abracon AIML-0805-1R2K-T
General Purpose Inductor, 1.2uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon AIML-0805-1R2K-T.
Electro Sonic
Datasheet5 pages2 years ago
Datasheet3 pages18 years ago
Abracon SCT
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Abracon AIML-0805-1R2K-T symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
9,260
Authorized Distributors
6
Inductance
1.2 µH
1.2 µH
Tolerance
10 %
10 %
Current Rating
50 mA
50 mA
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
500 mΩ
500 mΩ
Q Factor
45
Test Frequency
10 MHz
10 MHz
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
FIXED INDUCTOR General Purpose Inductor, 1.2uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0805
Ind RF Chip Shielded Multi-Layer 1.2uH 10% 10MHz 45Q-Factor Ferrite 80mA 0805
Ind RF Chip Shielded Multi-Layer 1.2uH 10% 10MHz 35Q-Factor Ferrite 50mA 0603