Bourns CV201210-1R2K
Ind Chip Shielded Multi-Layer 1.2uH 10% 10MHz 45Q-Factor Ferrite 50mA 0805 T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns CV201210-1R2K.
IHS
Datasheet3 pages5 years ago
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
+602%
CAD Models
Download Bourns CV201210-1R2K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
28,734
Authorized Distributors
6
Inductance
1.2 µH
1.2 µH
Tolerance
10 %
10 %
Current Rating
50 mA
50 mA
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
500 mΩ
500 mΩ
Q Factor
45
Test Frequency
10 MHz
10 MHz
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-06-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
General Purpose Inductor, 1.2uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0805
Ind RF Chip Shielded Multi-Layer 1.2uH 10% 10MHz 35Q-Factor Ferrite 50mA 0603
Inductor, ferrite,1.2Uh,10+% Tol,10-% Tol,0603-Case |Bourns, Inc. CS160808-1R2K
Ind RF Chip Shielded Multi-Layer 1.2uH 10% 10MHz 45Q-Factor Ferrite 80mA 0805
General Purpose Inductor, 1.2uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0402
Ind Chip Shielded Multi-Layer 1.2uH 10% 10MHz 35Q-Factor Ferrite 25mA 0603 T/R
Descriptions
Descriptions of Bourns CV201210-1R2K provided by its distributors.
Ind2X1.25X.85Mm,1.2Uh10%0.05A, shdsmd /Tape & Reel - 7" Reel |Bourns, Inc. CV201210-1R2K
10MHz 65MHz 50mA 45@10MHz 1.2¦ÌH 500m¦¸ ¡À10% 0805 2mm*1.25mm*1.05mm
CV201210 0805 (2012Metric) 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 1.2muH
FIXED IND 1.2UH 50MA 500MOHM SMD
50mA 1.2uH ±10% 500mΩ 0805 Inductors (SMD) ROHS