Abracon ABLS2-18.432MHZ-D4Y-T
Crystal 18.432MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 40Ohm 2-Pin HC-49/US SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ABLS2-18.432MHZ-D4Y-T.
Inventory History
3 month trend:
-41.23%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
38,189
Authorized Distributors
6
Frequency
18.432 MHz
18.432 MHz
Frequency Tolerance
0.003 %
0.003 %
Frequency Stability
30 ppm
30 ppm
Load Capacitance
18 pF
18 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ω
40 Ω
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Introduction Date2011-04-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Crystal, Microprocessor, 18.432 MHz, SMD, 11.4mm x 4.7mm x 2.7mm, 30 ppm, 18 pF, 30 ppm, ABLS3
Crystal 20MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 40Ohm 2-Pin HC-49/US SMD T/R
Crystal 18.432MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 30Ohm 2-Pin HC-49/S SMD T/R
Crystal 19.2MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 40Ohm 4-Pin SMD T/R
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 18.432MHz Nom
Descriptions
Descriptions of Abracon ABLS2-18.432MHZ-D4Y-T provided by its distributors.
Crystal, 18.432Mhz, 18Pf, 11.4Mm X 4.7Mm Rohs Compliant: Yes |Abracon ABLS2-18.432MHZ-D4Y-T
Crystal, Microprocessor, 18.432 MHz, SMD, 11.4mm x 4.7mm x 3.3mm, 30 ppm, 18 pF, 30 ppm, ABLS2
CRYSTAL, 18.432MHZ, 18PF, HC-49US; Frequency Nom: 18.432MHz; Crystal Case: SMD, 11.4mm x 4.7mm; Frequency Stability + / -: 30ppm; Load Capacitance: 18pF; Frequency Tolerance + / -: 30ppm; Product Range: ABLS2 Series; Features: 3.3mm