Abracon ABLS3-18.432MHZ-D4Y-T
Crystal, Microprocessor, 18.432 MHz, SMD, 11.4mm x 4.7mm x 2.7mm, 30 ppm, 18 pF, 30 ppm, ABLS3
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ABLS3-18.432MHZ-D4Y-T.
IHS
Datasheet3 pages18 years ago
Farnell
Master Electronics
Abracon SCT
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
-3.15%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
21,142
Authorized Distributors
6
Frequency
18.432 MHz
18.432 MHz
Frequency Tolerance
0.003 %
0.003 %
Frequency Stability
30 ppm
30 ppm
Load Capacitance
18 pF
18 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ω
40 Ω
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.60.00.50
Introduction Date2014-06-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Crystal 18.432MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 40Ohm 2-Pin HC-49/US SMD T/R
Crystal 18.432MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 40Ohm 2-Pin Mini-CSMD T/R
Crystal 18.432MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 30Ohm 2-Pin HC-49/S SMD T/R
Crystal 20MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 40Ohm 2-Pin HC-49/US SMD T/R
Crystal 19.2MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 40Ohm 4-Pin SMD T/R
Crystal 18.432MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 2-Pin SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon ABLS3-18.432MHZ-D4Y-T provided by its distributors.
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 18.432MHz Nom
MCPU CRYSTAL, 18.432MHZ, 18PF, SMD; Frequency:18.432MHz; Frequency Tolerance:± 30ppm; Load Capacitance:18pF; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C; Crystal Mounting Type:SMD; Crystal Case Type:HC-49/US