Diodes Inc. ZXMP6A17E6TA
ZXMP6A17 Series 60 V 0.125 Ohm P-Channel Enhancement Mode MOSFET - SOT-23-6
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Diodes Inc. ZXMP6A17E6TA.
Diodes Inc SCT
Technical Drawing6 pages9 years ago
Newark
IHS
DigiKey
TME
Inventory History
3 month trend:
-16.15%
CAD Models
Download Diodes Inc. ZXMP6A17E6TA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2002-03-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Diodes Inc.DMN6140L-7
TRANSISTOR, 60V, N-CHANNEL, ENHANCEMENT MODE MOSFET, 2.3A, SOT-23
Trans MOSFET P-CH 60V 1.7A Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Diodes Inc.MMBF170-7-F
Transistor MOSFET N Channel 60 Volt 0.5 Amp 3 Pin SOT-23 Tape And Reel
Diodes Inc.2N7002-7-F
2N7002 Series 60 V 7.5 Ohm SMT N-Channel Enhancement Mode Mosfet - SOT-23-3
Power MOSFET, N Channel, 60 V, 230 mA, 3.5 Ohm, SOT-23, 3 Pins, Surface Mount
2N7002K Series N-Channel 60 V 2 Ohm 0.6 nC MosFet Surface Mount - SOT-23-3
Descriptions
Descriptions of Diodes Inc. ZXMP6A17E6TA provided by its distributors.
Power MOSFET, P Channel, 60 V, 3 A, 0.125 ohm, SOT-23, Surface Mount
Mosfet Bvdss: 41V-60V Sot26 T&r 3K Rohs Compliant: Yes |Diodes Inc. ZXMP6A17E6TA
60 V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET Power Field-Effect Transistor, 2.3A I(D), 60V, 0.125ohm, 1-Element, P-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET
MOSFET,P CH,60V,3A,SOT23-6; Transistor Polarity:P Channel; Continuous Drain Current Id:-3A; Drain Source Voltage Vds:-60V; On Resistance Rds(on):0.125ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:-10V; Threshold Voltage Vgs:-3V; Power D