Samtec SNT-100-BK-T-H
SNT - Samtec 2.54mm Jumper Link / Shunt
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec SNT-100-BK-T-H.
Samtec
Datasheet1 page8 years ago
Technical Drawing2 pages8 years ago
Electro Sonic
Farnell
Master Electronics
Newark
Inventory History
3 month trend:
-52.51%
CAD Models
Download Samtec SNT-100-BK-T-H symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Gender
Number of Positions
Number of Pins
Pitch
2.54 mm
2.54 mm
2.54 mm
Insulation Material
Current Rating
Resistance
Mount
Max Operating Temperature
90 °C
90 °C
90 °C
Min Operating Temperature
-40 °C
-40 °C
-40 °C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
TE Connectivity640456-3
Header, Friction Lock; MTA-100; 3; 250 VAC; Polyester; Tin; Copper Alloy; Tin
TE Connectivity640454-2
Header, Polarized; MTA-100; 2; 250 VAC; Polyester; Tin; Copper Alloy; 0.100 in.
Pin Header, Right Angle, Wire-to-Board, 2.54 mm, 1 Rows, 3 Contacts, Through Hole Right Angle
1.25mm Pitch, PicoBlade Female Crimp Terminal, Tin (Sn) Plating, 26-28 AWG, Reel
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM / Connector Header Through Hole 3 position 0.100" (2.54mm)
Pin Header, Unshrouded, Board-to-Board, 2.54 mm, 1 Rows, 2 Contacts, Through Hole, TSW
Descriptions
Descriptions of Samtec SNT-100-BK-T-H provided by its distributors.
Headers & Wire Housings .100 Shunt
Conn Shunt F 2 POS 2.54mm ST Bulk
SHUNT, 2.54MM, BLACK; Accessory Type:Jumper; For Use With:TSW, MTSW, TLW, DW, EW, ZW, HW, & TSM Series Headers; No. of Positions:-; Pitch Spacing:2.54mm; Product Range:SNT Series; SVHC:No SVHC (15-Jan-2018); Contact Material:Phosphor Bronze; Contact Plating:Tin Plated Contacts; Gender:Header; No. of Rows:2Rows