TDK-Lambda RWS300B-48
Switching Power Supplies AC-DC, 115-230VAC, Output 48V 6.3A, 302.4W
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK-Lambda RWS300B-48.
Ciiva
Datasheet2 pages6 years ago
Datasheet4 pages6 years ago
Newark
Sager Power Systems
Master Electronics
TME
Inventory History
3 month trend:
-10.75%
Supply Chain
Introduction Date2015-08-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusCURRENT/AVAILABLE (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
TDK-LambdaZWS240BP-48
PowerSupply; AC-DC; 48V@5A; 90-265V In; OpenFrame; PanelMnt; Commercial; PFC; ZWS Series
TDK-LambdaZWS240BP-36
PowerSupply; AC-DC; 36V@6.7A; 90-265VIn; OpenFrame; PanelMnt; Commercial; PFC; ZWSSeries
TDK-LambdaSWS300A-48
AC-DC Power Factor Correction Module, 1 Output, 300W
Mean WellDRP-240-48
AC to DC DIN-Rail Power Supply 48 Volt 5 Amp 240 Watt 100KHz Fixed Frequency Switching and PFC
Murata Power SolutionsMVAC400-48AF
MVAC400 Series 400 W Single Output 48 V High Density AC/DC Power Supply
Mean WellSDR-240-48
POWER SUPPLY, 48VDC, 5A, 1PH, 240W SWITCHER, 88-264VAC/124-370VDC INPUT 125.2mmHx63mmWx113.5mmD
Descriptions
Descriptions of TDK-Lambda RWS300B-48 provided by its distributors.
AC-DC Power Supply, 48V, 6.3A, 85-265V, Enclosed, Embedded, 302W, RWS Series
AC/DC Power Supply Single-OUT 48V 6.3A 302.4W
AC-DC Power Supplies, Unit type, Output: 302.4W, 48V, Standard type
AC-DC power supply, 48 VDC, 6.3 A, 302.4 W, RWS-300B-48
AC-DC CONVERTER, 1 O/P, 48V, 6.3A, 302.4W; Power Supply Applications:ITE; No. of Outputs:1Outputs; Output Power Max:302.4W; Output Voltage - Output 1:48V; Output Current - Output 1:6.3A; Output Voltage - Output 2:- 41X42
Ac-Dc Converter, 1 O/P, 48V, 6.3A, 302.4W; Tipo De Salida De Alimentación:Adjustable, Fixed; Tensión De Entrada Ac Mín.:85Vac; Tensión De Entrada Ac Máx.:265Vac; Potencia De Salida Máx.:302.4W; Corriente De Salida Máx.:6.3A |Tdk-Lambda RWS300B-48.