Yageo Group YC158TJR-07330RL
Network Chip Resistor Thick Film 330Ohm 5% BUS Molded 10-Pin 1206 Convex Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group YC158TJR-07330RL.
IHS
Datasheet13 pages2 years ago
Future Electronics
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+264%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
61,702
Authorized Distributors
5
Resistance
330 Ω
330 Ω
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0612
Number of Resistors
8
Tolerance
5 %
5 %
Power Per Element
62.5 mW
31 mW
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Related Parts
PanasonicEXB-2HV331JV
Resistor Array, Chip, 8 Elements 1506 Rohs Compliant: Yes |Panasonic EXB2HV331JV
PanasonicEXB-A10P331J
Res Thick Film NET 330 Ohm 5% ±200ppm/C BUS 10-Pin 2512 Concave SMD Automotive T/R
CTS Components742C163331JP
Res Thick Film Array 330 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C ISOL 16-Pin 2506(8 X 0603) Concave SMD Medical T/R
Res Thick Film Array 330 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C ISOL 16-Pin 2506(8 X 0603) Concave SMD T/R
PanasonicEXB-E10C331J
Res Thick Film NET 330 Ohm 5% ±200ppm/°C BUS Molded 10-Pin 1608 Concave SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film Array 330 Ohm 5% ±200ppm/C BUS Molded 10-Pin 1608(8 X 0804) Concave SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group YC158TJR-07330RL provided by its distributors.
Array/Network Resistor, Bussed, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 330ohm, 25V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0612
Thin Film Surface Mount Resistor
330¦¸ ¡À5% ¡À200ppm/¡æ 62.5mW 1206 3.2mm*1.6mm*700¦Ìm
YC158TJR-07330RL, YAGEO / YAGEO AMERICA
RESISTOR NETWORK, RNA310 1206 330R; Resistance:330ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:310mW; Voltage Rating:25V; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; No. of Elements:8; Resistor Case Style:1206; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); External Depth:0.55mm; External Length / Height:3.3mm; External Width:1.6mm; Full Power Rating Temperature:70°C; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Package / Case:1206; Power Rating per Element:31mW; Reel Quantity:5000; Resistor Element Material:Thick Film Array; Series:RNA310; Temperature Coeff. +:200ppm/°C; Temperature Coeff. -:200ppm/°C; Termination Type:SMD; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%; Voltage Rating VAC:25V; Voltage Rating VDC:25V