Yageo Group RSF200JB-73-82R
RSF Axial Through Hole Resistor ±5% 82Ohm 0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RSF200JB-73-82R.
3 month trend:
-2.47%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
37,440
Authorized Distributors
5
Resistance
82 Ω
82 Ω
Mount
Case/Package
Axial
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
2 W
2 W
Composition
Metal Oxide
Temperature Coefficient
300 ppm/°C
300 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRSF100JB-73-82R
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 82ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity4-1625886-4
82 Ohms 5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safet
Stackpole ElectronicsCF18JT82R0
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.125W, 82ohm, 250V, 5% +/-Tol, -400,0ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsCFM14JT82R0
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.25W, 82ohm, 250V, 5% +/-Tol, -400,0ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsCFM14JA82R0
TE ConnectivityCFR16J82R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 82ohm, 200V, 5% +/-Tol, -1200, 0ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RSF200JB-73-82R provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 2W, 82ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Flame-Proof Type Metal Oxide Film Resistor 82Ohm 2W 5% Axial Bulk
Res Metal Oxide Film 82 Ohm 5% 2W ±300ppm/C AXL Bulk