Yageo Group RSF100JB-73-82R
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 82ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RSF100JB-73-82R.
IHS
Datasheet18 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-2.14%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRSF200JB-73-82R
RSF Axial Through Hole Resistor ±5% 82Ohm 0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
TE Connectivity4-1625886-4
82 Ohms 5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safet
Stackpole ElectronicsCF18JT82R0
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.125W, 82ohm, 250V, 5% +/-Tol, -400,0ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsCFM14JT82R0
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.25W, 82ohm, 250V, 5% +/-Tol, -400,0ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsCFM14JA82R0
TE ConnectivityCFR16J82R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 82ohm, 200V, 5% +/-Tol, -1200, 0ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RSF100JB-73-82R provided by its distributors.
Flame-Proof Type Metal Oxide Film Resistor 82Ohm 1W 5% Axial Bulk
Axial FIXED RESISTOR RSF 0.177Diax0.453L 4.50mmx11.50mm 82Ohm ±5%
RSF Series Ø 4.5 x 11.5 mm 82 Ohm ±5 % 1 W ±300 ppm/°C Metal Oxide Film Resistor
Res, 82R, 5%, 1W, Metal Oxide, Axial; Resistance:82Ohm; Product Range:Rsf Series; Power Rating:1W; Resistance Tolerance:± 5%; Resistor Case/Package:Axial Leaded; Voltage Rating:350V; Resistor Technology:Metal Oxide; Product Width:-Rohs Compliant: Yes |Yageo RSF100JB-73-82R