Yageo Group RL1206FR-070R28L
Res Thick Film 1206 0.28 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL1206FR-070R28L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Datasheet9 pages8 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-22.96%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-08-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRL1206JR-070R27L
250mW Thick Film Resistors ±5% 270mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRL1206JR-070R3L
250mW Thick Film Resistors ±5% ±600ppm/℃ 300mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ-8RQFR27V
Res Thick Film 1206 0.27 Ohm 1% 1/4W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-8BQFR27V
Res Thick Film 1206 0.27 Ohm 1% 0.5W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ8BQFR30V
500mW Thick Film Resistors ±250ppm/℃ ±1% 300mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupPT1206FR-7W0R3L
Res Thick Film 1206 0.3 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Epoxy Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL1206FR-070R28L provided by its distributors.
250mW Thick Film Resistors ±1% ±600ppm/℃ 280mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res, 0R28, 1%, 0.25W, Thick Film, 1206 Rohs Compliant: Yes |Yageo RL1206FR-070R28L
RL Series 1206 0.25 W 0.28 Ohm ±1% ±600 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.28ohm, 0.2646V, 1% +/-Tol, 600ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RL 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 280mOhm ±600ppm/C