Yageo Group RL1206JR-070R27L
250mW Thick Film Resistors ±5% 270mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL1206JR-070R27L.
3 month trend:
+6.44%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-8RQJR27V
Res Thick Film 1206 0.27 Ohm 5% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRL1206FR-070R27L
Res Thick Film 1206 0.27 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity3-2176056-5
Res High Power Current Sense Thick Film 1206 0.27 Ohm 5% 1/2W ±200ppm/°C Molded Paper T/R
PanasonicERJ-8BQJR27V
Thick Film Chip Res 1206 Low Ohmic 5% Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ-8BQJR27V
TE Connectivity / AMP7-1622825-0
Smd Current Sense Resistors, Rl73 Series, 0.27 Ohm, 250 Mw, - 5%, 1.58 V, 1206 [3216 Metric]
Yageo GroupRL1206FR-7W0R27L
Res Thick Film 1206 0.27 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±600ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL1206JR-070R27L provided by its distributors.
Res Thick Film 1206 0.27 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
RL FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±5% ±600ppm/C 270mOhm 0.25W 1/4W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.27ohm, 0.2598V, 5% +/-Tol, 600ppm/Cel, Surface Mount, 1206
RL Series 1206 0.25 W 0.27 Ohm ±5% ±600 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
SMD Resistor 1206 270mΩ ±5% 250mW ±600ppm/℃
Res, R27, 0.25W, 1206, Thick Film; Resistance:0.27Ohm; Product Range:Rl Series; Resistor Case/Package:1206 [3216 Metric]; Power Rating:250Mw; Resistance Tolerance:± 5%; Resistor Technology:Thick Film; Product Length:3.1Mm Rohs Compliant: Yes |Yageo RL1206JR-070R27L