Yageo Group RL1206FR-070R24L
Res Thick Film 1206 0.24 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL1206FR-070R24L.
3 month trend:
-6.09%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-08-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ8RQFR24V
Res Thick Film 1206 0.24 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-8RQFR22V
ERJ Series 1206 0.22 Ohm 0.25 W ±1 % ±250 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
PanasonicERJ-8BQFR24V
Res Thick Film 1206 0.24 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupPT1206FR-070R24L
Current Sensor Low TCR Chip Resistor Thick Film 1206 240mOhm 1% Paper T/R
RES LOW RESISTANCE 1206 0.24 OHM 1/4W 1% SMD
Yageo GroupPT1206FR-070R25L
Res Thick Film 1206 0.25 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL1206FR-070R24L provided by its distributors.
250mW Thick Film Resistors ±1% ±600ppm/℃ 240mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res, 0R24, 1%, 0.25W, Thick Film, 1206 Rohs Compliant: Yes |Yageo RL1206FR-070R24L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.24ohm, 0.2449V, 1% +/-Tol, 600ppm/Cel, Surface Mount, 1206
RL Series 1206 0.25 W 0.24 Ohm ±1% ±600 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
Chip Resistor; SMD; 1206; 0R24; 1%; 1/4W
1206 (3216Metric) RL 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 240mOhm ±600ppm/C