Yageo Group RL1206FR-070R22L
250mW Thick Film Resistors ±1% ±600ppm/℃ 220mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL1206FR-070R22L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
element14 APAC
Newark
TME
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+9.32%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-8RQFR22V
ERJ Series 1206 0.22 Ohm 0.25 W ±1 % ±250 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Yageo GroupPT1206FR-070R22L
Res Thick Film 1206 0.22 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupPT1206FR-070R2L
Res Thick Film 1206 0.2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ-8BQFR22V
Res Thick Film 1206 0.22 Ohm 1% 1/2W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-8BQFR24V
Res Thick Film 1206 0.24 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityRLP73K2BR20FTDF
Res High Power Current Sense Thick Film 1206 0.2 Ohm 1% 1/2W ±200ppm/°C Molded Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL1206FR-070R22L provided by its distributors.
RL Series 1206 0.25 W 0.22 Ohm ±1% ±600 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.22ohm, 0.2345V, 1% +/-Tol, 600ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RL 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 220mOhm ±600ppm/C
Chip Resistor; SMD; 1206; 0R22; 1%; 1/4W
RESISTOR, 1206, 1%, 0R22; Resistance:0.22ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250mW; Temperature Coefficient:± 600ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:1206; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); External Depth:1.6mm; External Length / Height:0.55mm; External Width:3.1mm; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Series:RL