Yageo Group RL1206FR-070R11L
Res Thick Film 1206 0.11 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL1206FR-070R11L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
element14 APAC
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-1.26%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-08-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRL1206JR-070R12L
Res Thick Film 1206 0.12 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL1206JR-070R1L
Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 5% 1/4W ±600ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Yageo GroupPT1206FR-070R1L
Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupPT1206FR-7W0R1L
PT Series 1206 0.1 Ohm 0.5 W ±1 % ±75 ppm/°C Surface Mount Thick Film Resistor
TE ConnectivityRL73K2BR10JTD
Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL1206FR-070R11L provided by its distributors.
250mW Thick Film Resistors ±1% ±600ppm/℃ 110mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
RL Series 1206 0.25 W 0.11 Ohm ±1% ±600 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.11ohm, 0.1658V, 1% +/-Tol, 600ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RL 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 110mOhm ±600ppm/C