Yageo Group RL1206JR-070R12L
Res Thick Film 1206 0.12 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL1206JR-070R12L.
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRL1206FR-070R12L
Res Thick Film 1206 0.12 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRL1206FR-7W0R12L
Res Thick Film 1206 0.12 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±600ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE ConnectivityRLP73K2BR12JTD
Res High Power Current Sense Thick Film 1206 0.12 Ohm 5% 1/2W ±200ppm/°C Molded Paper T/R
TE ConnectivityRL73K2BR12JTD
Res Thick Film 1206 0.12 Ohm 5% 1/4W ±200ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
PanasonicERJ-8BSJR12V
Thick Film Chip Res 1206 Low Ohmic 5% Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ-8BSJR12V
Yageo GroupRL1206FR-070R11L
Res Thick Film 1206 0.11 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL1206JR-070R12L provided by its distributors.
RL FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±5% ±600ppm/C 120mOhm 0.25W 1/4W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.12ohm, 0.1732V, 5% +/-Tol, 600ppm/Cel, Surface Mount, 1206
RL Series 1206 0.25 W 0.12 Ohm ±5% ±600 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
SMD Resistor 1206 120MΩ ±5% 250mW ±600ppm/℃
Res, 0R12, 5%, 0.25W, Thick Film, 1206; Resistance:120Mohm; Product Range:Rl Series; Resistor Case/Package:1206 [3216 Metric]; Power Rating:250Mw; Resistance Tolerance:± 5%; Resistor Technology:Thick Film; Product Length:3.2Mm Rohs Compliant: Yes |Yageo RL1206JR-070R12L