Yageo Group RL0402FR-070R402L
Res Thick Film 0402 0.402 Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±800ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL0402FR-070R402L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Datasheet9 pages8 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-61.22%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-08-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-2BQFR39X
ERJ Series 0402 0.39 Ohm 0.166 W ±1 % ±250 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
PanasonicERJ-2BQFR43X
Res Thick Film 0402 0.43 Ohm 1% 0.167W 0ppm/C to 250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP2-2176049-2
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 0.39ohm, 1% +/-Tol, 300ppm/Cel, Surface Mount, 0402
TE ConnectivityRLP73N1ER43FTDF
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 0.43ohm, 1% +/-Tol, 300ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Yageo GroupPT0402FR-070R39L
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Thick Film 0402 390mOhm 1% Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL0402FR-070R402L provided by its distributors.
RL FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±1% ±800ppm/C 402mOhm 0.063W 1/16W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 0.402ohm, 0.1585V, 1% +/-Tol, 800ppm/Cel, Surface Mount, 0402
402m¦¸ ¡À1% 62.5mW ¡À800ppm/¡æ 0402 1mm*500¦Ìm*400¦Ìm