Yageo Group RC2512FK-0744R2L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 44.2ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC2512FK-0744R2L.
Upverter
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-33.33%
Stock
12,000
Authorized Distributors
4
Resistance
44.2 Ω
44.2 Ω
44.2 Ω
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-10-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 2512 44.2 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
1W Thick Film Resistors ±1% ±100ppm/℃ 47Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 2512 43.2 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-1TNF40R2U
Res Thick Film 2512 40.2 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-1TNF42R2U
Res Thick Film 2512 42.2 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-1TNF45R3U
Res Thick Film 2512 45.3 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC2512FK-0744R2L provided by its distributors.
Thick Film Res, 2512, 44.2 ohm, 1%, tape/reel
RES 44.2 OHM 1% 1W 2512