Yageo Group RC2010FK-07698RL
Res Thick Film 2010 698 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC2010FK-07698RL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
22,440
Authorized Distributors
4
Resistance
698 Ω
698 Ω
Case/Package
2010
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
750 mW
750 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 681ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2010
MCR FIXED RESISTOR 2010 (5025Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 750Ohm 0.5W 1/2W
Res Thick Film 2010 649 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 681ohm, 400V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Yageo GroupAC2010FK-07680RL
Res Thick Film 2010 680 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC2010FK-07681RL
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 681ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC2010FK-07698RL provided by its distributors.
General Purpose Chip Resistor Thick Film 2010 698Ohm 1% Emboss T/R
RC FIXED RESISTOR 2010 (5025Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 698Ohm 0.75W 3/4W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.75W, 698ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2010