Yageo Group RC1206FR-073R24L
250mW Thick Film Resistors 200V ±1% ±200ppm/℃ 3.24Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206FR-073R24L.
Upverter
HQonline
Future Electronics
3 month trend:
+27.69%
Stock
64,440
Authorized Distributors
6
Resistance
3.24 Ω
3.24 Ω
3.24 Ω
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Related Parts
Res Thick Film 1206 3.24 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 3.3 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 3.01 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 3.3ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Res Thick Film 1206 3.01 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1206 3.32 Ohm 1% 1/4W ¦200ppm/¦C SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206FR-073R24L provided by its distributors.
Res Thick Film 1206 3.24 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
RC Series 1206 0.25 W 3.24 Ohm ±1% ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 3.24ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 3.24Ohm ±200ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 3.24Ohms 1/4W 1206 1%
SMD Resistor 1206 3.24Ω ±1% 1/4W ±200ppm/℃