Stackpole Electronics RMCF1206FT3R24
Res Thick Film 1206 3.24 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Stackpole Electronics RMCF1206FT3R24.
IHS
Datasheet13 pages2 years ago
Upverter
Master Electronics
Stackpole Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
64,440
Authorized Distributors
6
Resistance
3.24 Ω
3.24 Ω
3.24 Ω
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 1206 3.24 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
RK73H 1206 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 3.48Ohms 0.25W 1/4W
Res Thick Film 1206 3.3 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC1206FR-073R09L
250mW Thick Film Resistors 200V ±1% ±200ppm/℃ 3.09Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
RES LOW RESISTANCE 1206 3 OHM 1/4W 1% SMD
Res Thick Film 1206 3.24 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Descriptions
Descriptions of Stackpole Electronics RMCF1206FT3R24 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 3.24ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
RES, 1206, 3.24 ohm, 1%, 0.25W
3.24¦¸ ¡À1% 250mW ¡À200ppm/¡æ 1206 3.2mm*1.6mm*700¦Ìm