Yageo Group RC0402DR-0749R9L
RC 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±0.5% ±100ppm/C 49.9Ohm 0.063W 1/16W
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0402DR-0749R9L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-71.84%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Resistance
49.9 Ω
49.9 Ω
Case/Package
0402
Tolerance
0.5 %
0.5 %
Power Rating
62.5 mW
63 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2014-08-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-2RKD49R9X
Res Thick Film 0402 49.9 Ohm 0.5% 0.063W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ2RKD51R0X
Surface Mount Thick Film Resistor, AEC-Q200 ERJ Series, 51 ohm, 63 mW, - 0.5%, 50 V
PanasonicERJ2RKD47R0X
Res Thick Film 0402 47 Ohm 0.5% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±1% ±100ppm/℃ 49.9Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC0402FR-0749R9L
SMD Chip Resistor, 49.9 Ohm, ± 1%, 63 mW, 0402 [1005 Metric], Thick Film, General Purpose
Yageo GroupAC0402FR-0749R9L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.0625W, 49.9ohm, 50V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0402
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0402DR-0749R9L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 49.9ohm, 50V, 0.5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Thick Film Resistors - SMD 49.9Ohms 1/16W 0402 0.5%
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/16W 0402