Yageo Group CC0805JRX7RABB331
Ceramic Capacitor, Ceramic, 200V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 0.00033uF, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group CC0805JRX7RABB331.
IHS
Datasheet26 pages3 years ago
TME
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-3.68%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
96,138
Authorized Distributors
5
Capacitance
330 pF
330 pF
330 pF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0805
Voltage Rating (DC)
200 V
200 V
200 V
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Height
850 µm
940 µm
940 µm
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2012-02-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0805 330pF 50volts X7R 5%
KYOCERA AVX08052C331JAZ2A
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 200V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 0.00033uF, Surface Mount, 0805
50V 330pF X7R ±5% 0402 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
50V 330pF X7R ±5% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
50V 330pF X7R ±5% 0201 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Samsung Electro-MechanicsCL05B331JB5NNNC
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, +-15% TC, 330pF, Surface Mount, 0402 inch
Descriptions
Descriptions of Yageo Group CC0805JRX7RABB331 provided by its distributors.
Cap Ceramic 330pF 200V X7R 5% SMD 0805 125C Paper T/R
Chip Capacitance (Mlcc) 0805 330pF ±5% 200V X7R
330pF ¡À5% X7R 200V 0805 2mm*1.25mm*1.25mm