Yageo Group AC2512FK-0740K2L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 40200ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC2512FK-0740K2L.
3 month trend:
+0.00%
Stock
47,199
Authorized Distributors
3
Resistance
40.2 kΩ
40.2 kΩ
40.2 kΩ
Case/Package
2512
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Yageo GroupRC2512FK-0740K2L
1W Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 40.2kΩ 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ-1TNF4022U
Res Thick Film 2512 40.2K Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 2512 40.2K Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC2512FK-0739KL
Res Thick Film 2512 39K Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 39200ohm, 500V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
Res Thick Film 2512 36.5K Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC2512FK-0740K2L provided by its distributors.
Chip Resistor Automotive Grade Thick Film 2512 40.2kOhm 1% Emboss T/R
40.2K¦¸ ¡À1% 1W ¡À100ppm/¡æ 2512 6.35mm*3.1mm*650¦Ìm