Yageo Group AC0805FR-07110KL
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±1% 110kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0805FR-07110KL.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Upverter
Farnell
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+7.65%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
110 kΩ
110 kΩ
110 kΩ
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Res Thick Film 0805 110K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0805FR-07110KL
Res Thick Film 0805 110K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC0805FR-13110KL
RC Series 0805 0.125 W 110 kOhm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
PanasonicERJ6ENF1103V
Res Thick Film 0805 110K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res General Purpose Thick Film 0805 110k Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±1% 100kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0805FR-07110KL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 110000ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
AC FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 110kOhm 0.125W 1/8W
AC Series 0805 110 kO ±1% 0.125 W ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Thick Film Resistors - SMD 110 kOhms 125 mW 0805 1% AEC-Q200
RES, 110K, 1%, 0.125W, THICK FILM, 0805;
Res, 110K, 1%, 0.125W, Thick Film, 0805; Resistance:110Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:125Mw; Resistor Case/Package:0805 [2012 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Product Length:2Mmrohs Compliant: Yes |Yageo AC0805FR-07110KL