Yageo Group AC0402JR-07240RL
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±5% 240Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0402JR-07240RL.
Upverter
Farnell
3 month trend:
-0.22%
Resistance
240 Ω
240 Ω
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
62.5 mW
63 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0402JR-07240RL
Res Thick Film 0402 240 Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0402JR-07220RL
Res General Purpose Thick Film 0402 220 Ohm 5% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Yageo GroupAF0402JR-07220RL
Anti-Sulfurated Chip Resistor Thick Film 0402 220Ohm 5% Paper T/R
Res Thick Film 0402 220 Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
MCR FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±5% ±200ppm/C 240Ohm 0.063W 1/16W
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0402JR-07240RL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.0625W, 240ohm, 50V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 0402
Chip Resistor Automotive Grade Thick Film 0402 240Ohm 5% Paper T/R
AC FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±5% ±100ppm/C 240Ohm 0.063W 1/16W
Thick Film Resistors - SMD 1/16W 240ohm 5% AEC-Q200
RES, 240R, 5%, 0.063W, THICK FILM, 0402;
Res, 240R, 5%, 0.063W, Thick Film, 0402; Resistance:240Ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:63Mw; Resistor Case/Package:0402 [1005 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:50V Rohs Compliant: Yes |Yageo AC0402JR-07240RL