Yageo Group AF0402JR-07220RL
Anti-Sulfurated Chip Resistor Thick Film 0402 220Ohm 5% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AF0402JR-07220RL.
Upverter
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
5
Resistance
220 Ω
220 Ω
220 Ω
Case/Package
0402
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
62.5 mW
62.5 mW
62.5 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-05-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0402JR-07220RL
Res General Purpose Thick Film 0402 220 Ohm 5% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Yageo GroupAC0402JR-07220RL
Res Thick Film 0402 220 Ohm 5% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0402 220 Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0402JR-07200RL
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±5% 200Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.063W, 220ohm, 50V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 0402
Res Thick Film 0402 220 Ohm 5% 0.063W(1/16W) ±200ppm/°C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AF0402JR-07220RL provided by its distributors.
AF Series 0402 220 O ±5% 0.063 W ±100 ppm/°C Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 220ohm, 50V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
0402 (1005Metric) FIXED RESISTOR AF 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm 0.063W 1/16W 220Ohm ±100ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 220Ohms 1/16W 0402 5% AEC-Q200