Vishay VR25000001504FA100
Res Metal Glaze 1.5M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Conformal Coated AXL Automotive Ammo
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay VR25000001504FA100.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
3,696
Authorized Distributors
3
Resistance
1.5 MΩ
1.5 MΩ
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Conformal
Ceramic
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res, 4.7M, 0.5W, Axial, Metal Film Rohs Compliant: Yes |Vishay VR37000004704FA100
TE ConnectivityLR1F4M7
Through Hole Thin Film Resistor, LR Series, 4.7 Mohm, 600 mW, - 1%, 350 V, Axial Leaded
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 4700000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 5100000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF14FTD4M75
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 4750000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityCFR16J4M7
Res Carbon Film 4.7M Ohm 5% 1/4W -1200ppm/°C to 0ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Descriptions
Descriptions of Vishay VR25000001504FA100 provided by its distributors.
Resistor, 1.5 MOhm, ± 1%, 250 mW, Axial Leaded, Metal Glaze, High Voltage
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 1.5e+06ohm, 1600V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
VR25 1% A1 1M5
1.5M OHM 1% .25W