Vishay VR25000001504FA500
Res Metal Glaze 1.5M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Conformal Coated AXL Automotive Ammo
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay VR25000001504FA500.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-18.53%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
90,886
Authorized Distributors
6
Resistance
1.5 MΩ
1.5 MΩ
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Ceramic
Conformal
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIndia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2009-12-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay VR25000001504FA500 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 1500000ohm, 1600V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
VR25 Series 0207 1.5 MOhm ±1% 0.25 W ±200 ppm/K Metal Glaze Leaded Resistor
High Ohmic / High Voltage Metal Glaze Leaded Resistors
1.5M¦¸ ¡À1% 250mW ¡À200ppm/¡æ 7.5mm