Vishay T55A336M010C0070
Cap Tant Solid 33uF 10V A CASE 20% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 0.07 Ohm 105°C T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay T55A336M010C0070.
IHS
Datasheet27 pages2 years ago
element14 APAC
HQonline
Inventory History
3 month trend:
+532%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
83,833
Authorized Distributors
6
Capacitance
33 µF
33 µF
33 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1206
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
10 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 mΩ
200 mΩ
200 mΩ
Leakage Current
33 µA
33 µA
Dissipation Factor
10 %
10 %
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2015-02-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
33UF SOLID POLYMER TANTALUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 6.3 V DC +/-20%, T520 SERIES
KYOCERA AVXTCQB336M006R0070
Cap Tant Solid 33uF 6.3V B CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-19 0.07 Ohm 125°C T/R
High Temperature High Humidity Tantalum Polymer Capacitor AEC-Q200 10VDC 33uF ±20%
United Chemi-ConAPXS100ARA330ME61G
Cap Aluminum Polymer 33uF 10VDC 20% (5 X 5.8mm) SMD 0.07 Ohm 1100mA 20000h 105C T/R
Panasonic12TPG33M
33UF SMD SOLID POLYMER TANTALUM CAPACITOR, 12.5 V DC +/-20%, POSCAP SERIES
KYOCERA AVXTCQD336M016R0070
Cap Tant Solid 33uF 16V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.9mm) SMD 7343-29 0.07 Ohm 125°C T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay T55A336M010C0070 provided by its distributors.
Avnet Japan
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (solid Polymer), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF, Surface Mount, 1306
CAP TANT POLY 33UF 10V 1206 / 33 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 1206 (3216 Metric) 70mOhm @ 100kHz
33uF 10V 70mΩ@100kHz ±20% 1206 Tantalum Capacitors ROHS
CAP, 33µF, 10V, 20%; Capacitance: 33µF; Voltage Rating: 10V; Product Range: vPolyTan T55 Series; Capacitance Tolerance: ± 20%; Manufacturer Size Code: A; ESR: 0.07ohm; Operating Temperature Min: -55°C; Operating Temperature Max