Vishay SFR16S0001801JA500
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1800ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SFR16S0001801JA500.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
element14 APAC
Newark
Future Electronics
Farnell
Supply Chain
Country of OriginIndia, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2006-09-20
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-01-28
LTD Date2025-02-04
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 1800ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF18JBD1K80
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 1800ohm, 200V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsCF12JT1K80
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.5W, 1800ohm, 350V, 5% +/-Tol, -400,0ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityCFR50J1K8
Through Hole Carbon Film Resistor, Cfr Series, 1.8 Kohm, 500 Mw, - 5%, 350 V, Axial Leaded
TE ConnectivityCFR16J1K8
CFR16 SERIES AXIAL CARBON FILM RESISTOR 1.8KOHMS +/-5% 0.25W -1200 - 0PPM/DEGC
Descriptions
Descriptions of Vishay SFR16S0001801JA500 provided by its distributors.
Axial FIXED RESISTOR SFR16S 0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm 0.5W 1/2W 1.8kOhm ±100ppm/C
Res Metal Film 1.8K Ohm 5% 1/2W ±100ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Avnet Japan
SFR16S Series 0.5 W 1.8 kOhm ±5 % ±100 ppm/K Standard Metal Film Resistor
VISHAY SFR16S0001801JA500 Through Hole Resistor, 1.8 kohm, 200 V, Axial Leaded, 500 mW,5%, SFR16S Series
RESISTOR, 0.5W 5% 1K8; Resistance:1.8kohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:500mW; Voltage Rating:200V; Series:SFR16S; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Resistor Element Material:Metal Film; No. of Pins:2; Body Diameter:1.7mm; External Length / Height:3.4mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Diameter:0.5mm; Lead Length:26mm; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:Axial; Reel Quantity:5000; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%; Voltage Rating VDC:200V